Tänapäevased saemasinad võimaldavad saagida kõiki metalle ja metallisulameid, kuid sõltuvalt seadmest ja kasutatavast lõikeinstrumendist on tulemused väga erinevad. Lõikamise kiirus, täpsus ja tasapinnalisus võivad erineda kordades. Kuidas viia oma ettevõtte saagimine kõrgemale tasemele?

Suure osa metalltoodete valmistamisel on esimeseks tootmisoperatsiooniks saagimine, kusjuures osade toodete – eeskätt erinevate ehituslike kui ka masinate konstruktsioonide puhul – on saagimine ainus mehaanilise töötlemise operatsioon. Seda olulisem on selle kvaliteet.

Iga töö jaoks on olemas sobivaim masin ja lõikeinstrument. Tipptasemel saemasin ei anna keskpärase saelindi või -kettaga tipptulemust ja samuti ei toimi asi eriti hästi vastupidi. Ka parim lõiketera ei anna vale seadmega head tulemust. Paljude odavamate lintsaemasinatega ei ole näiteks võimalik saelinti piisavalt pingutada, et saavutada suurimat lõikekiirust ja sellist täpsust, nagu antud saelint tegelikult võimaldaks.

Teiseks oluliseks aspektiks on saemasina komplekteeritus vajaliku lisavarustusega materjali etteandmiseks, mõõtmiseks ja valmisdetaili eemaldamiseks. Ideaalis peaks saemasin üle poole tööajast saagima, ent kahjuks näeme tootmises tihti, et enamus ajast kulub detailide mõõtmisele ja materjali liigutamisele. Nii mõnelgi juhul piisab tootlikkuse tõstmiseks vaid korralikest rullteedest ja mõõdusüsteemist.

Saag ei ole enam lihtsalt saag

Järgmiseks sammuks efektiivsuse suurendamiseks on automatiseerimine. Mõistlik automatiseerimine võimaldab saagida rohkem detaile väiksema tööjõukuluga, minimaliseerides samas näiteks automaatse materjali etteandmisega inimlikud mõõtevead. Eriti suure lõikekiiruse ja -täpsusega on täisautomaatsed ketassaeliinid, mis suudavad lõigata kümneid tuhandeid detaile ööpäevas.

Kuna metallifirmadel on üldjuhul vaja lõigata väga erineva ristlõike ja koostisega materjale, minnakse saemasinate soetamisel kompromissile ja üritatakse leida võimalikult universaalne seade. Paraku ei taga kõike tegevad masinad enamasti vajalikku tootlikkust, kuna enamus lihtsamaid ja odavamaid saemasinaid on projekteeritud lõikama kergesti töödeldavaid konstruktsiooniteraseid ja põhiliselt profiile. Raskesti töödeldavaid materjale ei suuda sellised masinad aga piisava efektiivsuse ja kvaliteediga lõigata. Seega ei ole saag tänapäeval enam lihtsalt saag, vaid paljude võimaluste ja funktsioonidega keerukas tootmisseade.

Ligi 25 aastat tegutsenud Merec-Tööstuse OÜ müüs juba oma esimesel tegevusaastal esimesed neli metallilintsaagi. Tänaseks on ettevõte müünud ligi 1800 saemasinat vastavalt klientidele vajadusele ja neist enamuse Eestisse. Merec-Tööstuse tootevalikus üle 200 innovaatilise saemasinamudeli Euroopa ja Põhja-Ameerika suurimatelt tootjatelt nagu Bomar Tšehhist, MEP ja FMB Itaaliast ja Hydmech Kanadast USAst. Pidevalt on ettevõtte laos olemas üle 30 erineva saemasina, mille ostjatele tagatakse loomulikult ka seadmete hooldus ja remont.